W tym samym czasie działalność rozpoczęło Państwowe Gospodarstwo Wodne (PGW) Wody Polskie, wprowadzono także przepisy wynikające z nowego prawa wodnego, dotyczące opłat za usługi wodne. Z kolei w marcu 2018 r. istotnej zmianie uległy zasady ustalania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

Tym samym powstają pytania o realną wysokość opłat, jakie ponoszą eksploratorzy kanalizacji deszczowej w nowych realiach prawnych. Ponadto wiele wątpliwości budzi też kwestia tego, w jaki sposób zapewnić długoletnie finansowanie tego typu infrastruktury.

Dlaczego operatorzy sieci kanalizacyjnej powinni dążyć do zapewnienia długoletniego finansowania inwestycji w zakresie kanalizacji deszczowej? Jedną z kluczowych okoliczności jest fakt, że „mamy wzmożoną urbanizację i stale dochodzi do utwardzania powierzchni biologicznie czynnych. Innym istotnym czynnikiem są występujące anomalie pogodowe” – podkreślił Mikołaj Maśliński. „Równocześnie obserwujemy zawyżanie opłat stałych za usługi wodne, a przy tym wciąż występuje wiele wątpliwości dotyczących opłat zmiennych – dodał.

Jak zatem planować długoletnie finansowanie w obszarze infrastruktury kanalizacji deszczowej?

Wzorowy model nie istnieje i nie powstanie. Można jednak korzystać z doświadczeń innych, którzy już wdrożyli u siebie rozwiązania, które sprawdzają się w praktyce – sugeruje Maśliński. W tym celu można posiłkować się następującymi wskazówkami:

  • zobacz, jak to zrobili inni – w Polsce nie ma jeszcze wielu wdrożeń opłat za deszczówkę pobieranych przez operatorów sieci, ale te, które mamy, są dobrymi wzorcami do naśladowania;
  • dokonaj diagnozy i zaplanuj – należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie tak naprawdę gmina/spółka ponosi koszty, ile kilometrów sieci kanalizacji deszczowej i innych urządzeń zintegrowanych posiada oraz jakie są potrzeby inwestycyjne;
  • zaplanuj harmonogram działań;
  • zadbaj o PR projektu – należy pokazać korzyści krótko- i długofalowe wynikające z przyjętego do realizacji modelu;
  • wybierz właściwe rozwiązanie prawne;
  • wykonaj i wprowadź ewaluację, sprawdzaj system i aktualizuj go.

Program rozwoju retencji

Docelowo w rozwiązaniu problemów z gospodarowaniem wody deszczowej powinien pomóc tzw. Program Rozwoju Retencji, który został ogłoszony podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy w dniu 4 września br. Jak powiedział Marek Gróbarczyk, minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, program będzie zakładał bardzo szerokie i kompleksowe podejście, czyli zbiorniki, duża retencja, mała retencja i mikroretencja. W przyszłym roku chcemy wpisać go w program wieloletni i przygotować się do pozyskania środków z nowej perspektywy unijnej. Póki co jeszcze nie ma wielu szczegółów na ten temat i w najbliższym czasie z pewnością będzie on przedmiotem wielu dyskusji i analiz. Można jednak oczekiwać, zgodnie z zapowiedziami ww. resortu, że w tym zakresie pojawią się wkrótce konkretne przepisy i środki na finansowanie inwestycji.

Przeczytaj także: III Konferencja Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi – relacja